Atskats uz FK Metta futbolistiem, kuri savā karjerā ir uzspēlējuši nacionālajā izlasē – gan pirms vai pēc pievienošanās Rīgas komandai, gan kamēr tajā bija.
Viena no šī gada runātākajām tēmām METTAs sakarā ir Raimonds Krollis. Un ne velti – 19 gadus vecais futbolists iesita 11 vārtus un bija rezultatīvākais latvietis Virslīgā, kā arī debitēja Latvijas izlasē.
Krollis septembrī tika izsaukts uz Latvijas U-21 izlasi, bet uzspēlēt tur neizdevās. Dažādu iemeslu dēļ pieaugušo sastāvā parādījās vairāki iztrūkumi tieši uzbrukumā un pie vietas komandā tika tieši FK Metta futbolists.
Krollis debitēja 6. septembrī pret Maltu un lika par sevi manīt ar atzīstamu sniegumu. Tas kļuva par nozīmīgu datumu METTAs vēsturē, jo Krollis ir pirmais FS Metta akadēmijas audzēknis nacionālajā izlasē.
Viņš oktobrī un novembrī izgāja vēl trīs spēlēs, noslēdzot ar vārtiem pret Andoru. Krollis kļuva par otro jaunāko vārtu guvēju Latvijas izlases vēsturē.
Tas arī noveda pie idejas paskatīties uz visiem mettiešiem, kuri savas karjeras garumā ir uzspēlējuši nacionālajā izlasē.
Foto: LFF
FK Metta vēsturē ārkārtīgi nozīmīgs bija 2018. gada Latvijas izlases mačs pret Dienvidkoreju. 3. februāra draudzības spēlē uz maiņu savas valstsvienības krāsās devās trīs mettieši – Vladislavs Fjodorovs, Eduards Emsis un Ņikita Ivanovs. Tikmēr uz soliņa palika Krists Gulbis.
Fjodorovs izgāja uz maiņu arī nākamajās divās Latvijas izlases spēlēs. 22. martā pret Fēru salām tobrīd 21 gadu vecais spēlētājs kļuva par pirmo FK Metta vārtu guvēju valstsvienības rindās. Arī Emsis tika izsaukts uz izlases spēlēm martā, bet abos mačos palika uz soliņa.
Foto: F64
2019. gada starpsezonā gan Fjodorovs, gan Emsis pameta FK Metta un šo divu gadu laikā abi ir piedalījušies piecās Latvijas izlases spēlēs. Jāizceļ, ka Fjodorovs tajās visās bija sākumsastāvā, bet vēl trīs mačos palika starp rezervistiem.
Tāpat jāpiemin, ka laukumā pret Dienvidkoreju izgāja Ingars Stuglis, kurš bija FK Metta klubā no 2014. līdz 2017. gadam.
Divus gadus vēlāk arī viņa brālis Elvis Stuglis, kurš gan FK Metta bija krietni mazāku laika periodu, uzspēlēja Latvijas izlasē. Viņš bija visos 2020. gada valstsvienības izsaukumos un kopā trīsreiz devās laukumā.
Arī ilggadējais mettietis Dāvis Ošs pērn bija ar nacionālo izlasi katrā izsaukumā. Viņam ir izdevies nostabilizēt savu vietu Latvijas valstsvienības kandidātu lokā, un Dāvis spēles pieteikumā iekļuva visās astoņās 2020. gada spēlēs.
Foto: Sintija Zandersone/LETA
Skatoties kopumā uz FK Metta uzspēlējušo spēlētāju karjerām, neapšaubāmi izceļas Vladislavs Gabovs, kurš zaļi-balto formastērpu vilka 2012. gadā.
Nepilnus četrus mēnešus pēc METTAs pamešanas Gabovs debitēja Latvijas izlasē un ātri kļuva par neatņemamu sastāvdaļu komandā. Jau debijas gadā aizsargs aizvadīja astoņas spēles.
No 2015. līdz 2017. gada martam Gabovs neizlaida nevienu no izlases 17 mačiem. Kopumā viņa kontā ir 41 spēle valstsvienībā, pārliecinoši visvairāk no visiem kādreizējiem mettiešiem.
Foto: F64
Latvijas izlasē neilgi pēc FK Metta pamešanas debitēja arī Edgars Vardanjans un Roberts Uldriķis. Abi spēlētāji pameta zaļi-balto komandu 2017. gada starpsezonā un abus tā paša gada jūnijā izsauca uz izlases spēlēm.
Vardanjans savu debiju piedzīvoja pret tā [un šī] brīža Eiropas čempioni Portugāli un izgāja laukumā uz 18 minūtēm. Viņš uzspēlēja arī nākamajā mačā pret Igauniju, kurā savu debiju piedzīvoja Uldriķis.
Foto: Romāns Kokšarovs/F64
Savukārt Uldriķis ir turpinājis regulāri parādīties nacionālajā izlasē un kopā ir piedalījies 19 Latvijas izlases mačos. Pirmos un šobrīd vienīgos vārtus viņš iesita 2018. gada pārbaudes spēlē pret Azerbaidžānu. Togad Vardanjans devās vēl divās izlases spēlēs, bet 2020. gadā Edgars veselības problēmu dēļ noslēdza futbolista karjeru.
Kopā ar Uldriķi 2019. gada septembrī pret Austriju un Maķedoniju izgāja Armands Pētersons. Viņš bija viens no FK Metta 2015. gada sezonas līderiem. Lai arī tas bija Pētersona vienīgais izsaukums uz izlasi, viņš abās spēlēs nospēlēja no zvana līdz zvanam.
Jāpiemin, ka pret Maķedoniju debitēja Ēriks Punculs. Savā otrajā un šobrīd pēdējā izlases mačā viņš parādījās pret Slovēniju tā paša gada novembrī. Punculs gan FK Metta bija tikai četrus mēnešus 2016. gadā.
Nedaudz senāk FK Metta vēsturē ieskatoties, redzami vēl divi vārdi saistībā ar Latvijas izlasi – Gatis Kalniņš un Vladislavs Kozlovs.
Foto: Sky Sports
Kozlovs, kurš METTu pameta 2009. gadā, izlasē uzspēlēja trīs spēles no 2010. līdz 2012. gadam.
Savukārt Kalniņš ir vienīgais, kurš Latvijas valstsvienībā spēlēja pirms pievienošanās FK Metta. Viņš debitēja 2004. gada februārī (pirms FS Metta tika dibināta) un līdz 2017. gadam iekrāja 19 spēles savā kontā. Savus vienīgos vārtus izlasē Kalniņš guva pārbaudes mačā pret Osmānas U-23 komandu.
Jāpiemin arī Dāvis Indrāns, kuram ir desmit spēles Latvijas nacionālajā izlasē, kurš debiju valstsvienībā piedzīvoja vēl būdams FK Metta kreklā 2017. gadā.
Interesanti, ka arī Lietuvas un Libērijas izlasē ir uzspēlējis pa vienam mettietim.
Mindaugas Grigaravičius, kurš aizvadīja rezultatīvu 2016. gada sezonas pirmo pusi, kopš METTAs pamešanas ir piedalījies piecos mačos Lietuvas izlasē.
Savukārt 2018. gada sezonas FK Metta uzbrucējs Van-Dave Harmon uzspēlēja divās 2016. gada spēlēs Libērijas pieaugušajā izlasē.
Ne gluži Latvijas nacionālajā izlasē, bet arī B komandā savulaik piedalījās vairāki FK Metta spēlētāji – kopā 11, no kuriem astoņiem tā ir vienīgā spēle pieaugušo līmenī valstsvienībā.
Latvijas B izlase ir aizvadījusi divas spēles, abas pret Igaunijas U-23 komandu.
2013. gadā Latvijas komandā izgāja divi tā brīža FK Metta spēlētāji Kristaps Priedēns un Rūdolfs Puķītis. Laukumā parādījās arī Kirils Ševeļovs un Pētersons, kuri METTAi pievienojās divus gadus vēlāk, un Edgars Kārkliņš, kurš pameta studentus gadu iepriekš.
2015. gada mačā laukumā devās mettieši Vardanjans, Artis Ostrovskis, Aleksejs Giļničs un Edijs Joksts, bijušie zaļi-balto spēlētāji Mārtiņš Milašēvičs un Elvis Stuglis, kā arī Dmitrijs Grigorjevs, kurš METTAi pievienojās gadu pēc spēles.
Titula foto: Latvijas futbola federācija